Yeni araç alacak veya araçlarını değiştirecek kişiler için ekspertiz raporları büyük önem taşır. Oto Ekspertiz Hizmeti veya Araç ekspertiz hizmeti, almayı düşündüğünüz aracın, yapmış olduğu trafik kazalarının, değişen parçalarının, parçalarının bozulan kısımlarının ve masrafa neden olabilecek bölümlerinin ele alınarak aracın incelenmesi işlemine verilen addır.

Ekspertiz raporu sayesinde, ilgili araç ve motoruyla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kapsamlı bir ekspertiz raporu, araç motorunun yanı sıra, otomobilin iç aksesuarları hakkında da bilgi verir. Otomobilin tamponu, kaportası ve bagajında rastlanabilecek sorunları inceler. Bu bilgiler doğrultusunda akıllara araç ekspertiz nerede yapılır sorusu gelebilir.

Özellikle 2.el araç alım satım işlemleri için olmazsa olmazlardan oto ekspertiz tavsiye üzerine güvenilir, bilindik ve yetkili kişiler tarafından yapılması doğru olacaktır. Eksper, herhangi bir konuyla ilgili teknik bilgi sahibi olan kişiler için kullanılır. Buna göre, eksperler tarafından hazırlanacak olan otomobil ekspertiz raporları sizlere güven verecektir.

Ekspertiz İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç alım işlemlerinde, alıcı için aracın bir sorunu olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Fakat bu durum alıcılar tarafından doğru tespit edilemeyebilir. Aracın güvenilirliğinden emin olmak için araç ekspertiz hizmeti almak gereklidir. Aracın gerçek değerini tespit etmek ve alıcı-satıcı arasındaki güveni korumak için bu işlem gerekir. İşlem sonucu ekspertizler tarafından araç hakkında rapor hazırlanır bu sayede otomobilin problemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hem alıcı hem de satıcı açısından önemli olan bu hizmette, eksper tarafından incelemeler yapılmadan önce, aracın servise gelmesi gerekir. Boya kontrolü için aracın yıkanmış olması gerekir. Servise gelen otomobiller için yapılan işlemler içerisinde, öncelikli olarak süspansiyon testi gelir. Burada tekerleklerin süspansiyonları incelenir. Test esnasında, direnç kaybı ve patlak bölge olup olmamasına bakılır. Ardından, aracın frenleri, test cihazı ile kontrol edilir. Fren yapıldığında tekerlekler üzerinde eşit denge olmalıdır yoksa araçta savrulma meydana gelir. Fren testinde, makine üzerinden bu durum kontrol edilir. Sonrasında motor kondisyon testine geçilir. Bu testte, araç kaldırılarak şanzıman bölümüne bakılır.

Ayrıca yağ kaçırma gibi problemler varsa, bu aşamada rapor edilir. Ek olarak, el freni testi de yapılır. Testlerin ardından elde edilen veriler rapor haline getirilir ve kullanıcıya sunulur. Ekspertiz işleminde titiz olunmalıdır. Gözden kaçan detaylar veya önemsenmeyen problemler büyük tehlikelere yol açabilir. Bu yüzden bahsedilen tüm testler, uzmanları tarafından ayrı ayrı yapılır.

Ekspertiz İşlemi İkinci El Araçlar İçin Midir?

Oto ekspertiz işlemi, araçlar için uygulanan profesyonel bir test işlemidir. Fakat bu işlem, her araç için söz konusu değildir. İşlem, genellikle ikinci el araçlar için uygulanır.  İkinci el araba alım satım işlemlerinde, satıcının araç hakkında yeterli veya güvenilir bilgi vermemiş olma durumu bulunur. Ayrıca, satıcı tarafından bilinmeyen sorunlar da olabilir. Bu yanıltıcı durumun önüne geçmek için ikinci el araba piyasasında işlem, yaygın olarak yapılır. İşlem, hem alıcının hem de satıcının haklarının korunmasına yardım ederken bu sayede alıcı ve satıcı arasında güven sağlanır. 

Araç ekspertiz fiyatları, ihtiyaç görülen testlere ve yapılacak işlemlerin kapsamına göre değişiklik gösterir. Tüm bunların yanı sıra ekspertiz işlemi yapılan satışı yapılan otomobillerde, satıcı herhangi bir sorumluluk almama konusunda özgürdür.

Ekspertizin Araçlar Açısından Önemi

Araç alım satım işlemleri için olmazsa olmazlar içerisinde yer alan ekspertiz işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Raporda yer alması gereken her detayın, eksiksiz olarak bulunması alıcıların ilk dikkat etmesi gereken konulardandır. Bu sayede, ilgili aracın geçmişte yapmış olduğu kazaları, kazalardan dolayı değişen parçaları, boyasını görebilirsiniz. Ayrıca sunulan raporda, aracın tamire gidip gitmediği, kaza yaşayıp yaşamadığı, orjinal parçalarının olup olmadığı gibi bilgiler yer alır.

Ekspertiz raporu sayesinde aracın motoru, kaporta ve yürüyen aksamı, beygir gücü gibi önemli konular hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada dikkat edilecek esas konu, motor ve taşıyıcı aksamda problem olup olmadığıdır. Ardından, kaporta, yağ durumu ve motorda üfleme sorunlarının olup olmadığına dikkat edilir. Araç ekspertiz ücretleri, yapılan testlerde uygulanan faktörlere göre değişkenlik gösterir. Genellikle testler bir paket halinde sunulur ve size uygun olanı seçerek bütçenize göre ayarlayabilirsiniz.

Oto Ekspertiz Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ekspertiz İşlemi Sırasında Hangi Makineler Kullanılır?

İşlem sırasında birçok farklı makina kullanılır. Bu makinalar ilgili testlere göre uygulanmaktadır. Oto ekspertiz makinalarının en çok kullanılanları;

 • Süspansiyon test cihazı
 • Kaporta ve boya test ölçümü cihazı
 • Yönetim paneli
 • Lift
 • Yanal kayma testi cihazı
 • Akü testi cihazı
 • Arıza tespiti cihazı
 • Lastik diş derinlik ölçeri
 • Fren testi cihazı
 • Fren hidrolik test cihazı
 • Lastik basınç hava saati
 • Dinamometre
 • Boya kalınlığı ölçüm cihazı
 • Kompresör ve şartlandırıcı olarak sıralanabilir.

Otomobillerde temel olarak kullanılan bu cihazların tamamı işlem sırasında bulundurulmalıdır. Bunların yanı sıra, yapılacak işleme göre ek cihazların kullanımına da gerek görülebilir. Bu cihazlar sayesinde araç ile ilgili kontroller hatasız yapılırken, yapılan işlemleri de kolaylaştırmaktadır.

Ekspertiz İşleminin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Araç ekspertiz işleminin geçerlilik süresi, seçilen paketlere göre değişkenlik göstermekte olup 24 saat ila 3 ay ve 5000 km aralığındadır.

Raporda Aracın Hangi Bölümlerine Dikkat Edilir?

Raporda aracın özellikle, motor bölümüne ve mekanik kontrolüne dikkat edilir. Almak istediğiniz otomobilin motorunda olası bir arızaya neden olabilecek sorun varsa tespiti yapılır. Ayrıca, otomobilin şanzıman sistemi de incelenir.

Gençler BMW Servisi 1987’den bu yana lüks segmentteki araçların tamir servis bakım onarım işlemlerini müşteri memnuniyeti ilkesiyle özenle yapmaktadır. Araç Ekspertiz Hizmetlerimizle uzman ekibimizin hazırlayacağı raporla, satın alacağınız aracın değişen parçaları, kaza durumu ve masraf çıkarabilecek bölümleri hakkında detaylı bir bilgi sahibi olursunuz. Hizmer verdiğimiz lüks segment markalar: BMW, Land Rover, Porsche, Jaguar, Mercedes, Audi, Mini Cooper.