Araç alım işlemlerinde, alıcı için aracın bir sorunu olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Fakat bu durum alıcılar tarafından doğru tespit edilemeyebilir. Aracın güvenilirliğinden emin olmak için araç ekspertiz hizmeti almak gereklidir.

Aracın gerçek değerini tespit etmek ve alıcı-satıcı arasındaki güveni korumak için bu işlem gerekir. İşlem sonucu ekspertizler tarafından araç hakkında rapor hazırlanır bu sayede otomobilin problemleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hem alıcı hem de satıcı açısından önemli olan bu hizmette, eksper tarafından incelemeler yapılmadan önce, aracın servise gelmesi gerekir. Boya kontrolü için aracın yıkanmış olması gerekir.

Servise gelen otomobiller için yapılan işlemler içerisinde, öncelikli olarak süspansiyon testi gelir. Burada tekerleklerin süspansiyonları incelenir. Test esnasında, direnç kaybı ve patlak bölge olup olmamasına bakılır.

Ardından, aracın frenleri, test cihazı ile kontrol edilir. Fren yapıldığında tekerlekler üzerinde eşit denge olmalıdır yoksa araçta savrulma meydana gelir. Fren testinde, makine üzerinden bu durum kontrol edilir.

Sonrasında motor kondisyon testine geçilir. Bu testte, araç kaldırılarak şanzıman bölümüne bakılır. Ayrıca yağ kaçırma gibi problemler varsa, bu aşamada rapor edilir.

Ek olarak, el freni testi de yapılır. Testlerin ardından elde edilen veriler rapor haline getirilir ve kullanıcıya sunulur.

Ekspertiz işleminde titiz olunmalıdır. Gözden kaçan detaylar veya önemsenmeyen problemler büyük tehlikelere yol açabilir.

Bu yüzden bahsedilen tüm testler, uzmanları tarafından ayrı ayrı yapılır.